Blok Operacyjny

Kierownik:

mgr Jolanta Błotniak

 

Telefon: 81 71 85 331

e-mail: blok@uszd.lublin.pl

Blok Operacyjny jest wydzielonym miejscem w strukturze szpitala, w którym wykonywane są zabiegi operacyjne planowane i tzw. ,,ostre’’ pacjentów leczonych w oddziałach. Usytuowany jest w części obiektu pozwalającej na szybki transport pacjenta z SOR i Oddziałów szpitalnych. Posiada bezpośrednie połączenie z Oddziałem Intensywnej Terapii oraz działem Centralnej Sterylizacji. Wejście do bloku odbywa się poprzez śluzę : pacjenta, przebieralnię i śluzę materiałową.

W skład bloku operacyjnego wchodzi:

  • 6 sal operacyjnych klimatyzowanych /w tym 3 sale z nawiewem laminarnym/
  • sale przedoperacyjne
  • sale przygotowania pacjenta do zabiegu
  • magazyn materiałów sterylnych
  • pokój opisowy dla zespołów lekarsko – pielęgniarskich
  • pomieszczenia magazynowo – medyczne
  • pokoje socjalne

W Bloku Operacyjnym wykonywane są zabiegi operacyjne w zakresie chirurgii ogólnej, chirurgii plastycznej, neurochirurgii, urologii, traumatologii, ortopedii, laryngologii jak również zabiegi zakładania cewników centralnych.

Wyposażenie Bloku Operacyjnego stanowi nowoczesny sprzęt i aparatura medyczna: cyfrowy aparat rentgenowski z ramieniem C, mikroskop operacyjny, aparat do endoskopowej operacji zatok, najnowszej generacji wiertarki, aparaty do elektrokoagulacji, narzędzia do mikrochirurgii, implanty do operacji skolioz i zabiegów neurochirurgicznych, zastawki programowe, aparaty do wydłużania kończyn, rozbudowane instrumentarium. Sale operacyjne wyposażone są w nowoczesne stoły operacyjne z wymiennymi blatami, kolumny anestezjologiczne i chirurgiczne, najnowsze typy aparatur do znieczulania i monitoringu pacjenta, oraz inny sprzęt wykorzystywany w trakcie operacji.

Organizacja pracy Bloku Operacyjnego chroni pacjenta przed zakażeniami szpitalnymi, gwarantuje pacjentom bezpieczeństwo w zakresie opieki anestezjologicznej. Pacjent po zakończonym zabiegu przebywa w Bloku Operacyjnym w sali wybudzeń, pod opieką zespołu anestezjologicznego do pełnego odzyskania świadomości, a po potwierdzeniu przez lekarza anestezjologa jego stabilnego stanu jest przewożony do Oddziału.