Wydarzenia

Zobacz pozostałe wpisy

 

02 marca 2023

Przekazanie przez UNICEF 20 pomp insulinowych dla dzieci uchodźców z Ukrainy leczonych w Uniwersyteckim Szpitalu Dziecięcym w Lublinie

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele UNICEF (Health - Mutribjon Bahruddinov and Agron Gashi , Child Protection – Joud Munwar, Social and Behaviour Change – Anastasiia Nurzhynska, Partnership Coordination & Monitoring – Pawel Jessa, Team Lead – Yuliia Hucz); Urzędu Miasta Lublin (Zastępca Prezydenta Miasta Lublin ds. Społecznych – Pani Monika Lipińska, Zastępca Dyrektora Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin – Pani Barbara Danieluk, Kierownik referatu ds. promocji i ochrony zdrowia Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin – Pani Małgorzta Kępa-Mitura); Uniwersytetu Medycznego w Lublinie (prof. dr hab. n. med. Jerzy Kowalczyk – Pełnomocnik ds. USzD), Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie (Ryszard Śmiech – Dyrektor, prof. dr hab. n. med. Iwona Beń-Skowronek – Lekarz Kierujący Oddziałem Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii, Kierownik Kliniki Endokrynologii i Diabetologii Dziecięcej z Pracownią Endokrynologiczno-Metaboliczną Uniwersytetu Medycznego w Lublinie wraz z zespołem Oddziału).

W związku z narastającą liczbą dzieci z Ukrainy chorujących na cukrzycę typu 1 w 2022 roku, Oddział Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii zwrócił się za pośrednictwem Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin do UNICEF o pomoc w zakupie osobistych  pomp insulinowych. Tą drogą zostało zakupionych 20 pomp insulinowych Medtronic 720 w celu nowoczesnego leczenia dzieci uchodźców z Ukrainy. Niektóre z przybywających do nas dzieci były już leczone na Ukrainie z powodu cukrzycy typu 1.

Z powodu działań wojennych leczenie w wielu przypadkach prowadzone było przy pomocy penów i klasycznej insulinoterapii. W naszym Szpitalu dzieci są przestawiane na intensywną insulinoterapię przy pomocy insulin analogowych i mają proponowane leczenie pompą insulinową. U części dzieci zachorowanie na cukrzycę typu 1 wystąpiło już po przyjeździe do Polski.

Cukrzyca jest często ujawniana w stanie dużego stresu, a te dzieci taki stres przeżyły. Nowoczesne sposoby terapii i monitoringu glikemii pozwolą im na dobre wyrównanie choroby wymagającej stałej podaży insuliny, a tym samym znacznie opóźnią wystąpienie ewentualnych powikłań. Dobrze wyrównana cukrzyca to możliwość swobodnego kształcenia i wyboru zawodu w przyszłości, to możliwość ułożenia sobie życia osobistego i sposób na wydłużenie życia.

Obecnie dzięki zaangażowaniu Pani dr Barbary Danieluk – Zastępcy  Dyrektora Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin oraz Pani mgr Małgorzaty Kępy-Mitury – Kierownika Referatu ds. Promocji i Ochrony Zdrowia Wydziału Zdrowia i Profilaktyki Urzędu Miasta Lublin, Oddział Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii USzD dostał 20 pomp insulinowych z UNICEF wraz z potrzebnym oprzyrządowaniem dla dzieci  uchodźców z Ukrainy.

Dzieci te zostaną włączone do obowiązującego w Polsce Programu Terapeutycznego w ramach NFZ. Rodzice i pacjenci będą szkoleni w Poradni Diabetologicznej i Oddziale Pediatrii, Endokrynologii i Diabetologii. Na stałe będą pod opieką specjalistów diabetologów, dietetyków i pielęgniarek edukatorek Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie.