Wydarzenia

Zobacz pozostałe wpisy

 

23 grudnia 2024

Konferencja prasowa poświęcona uruchomieniu Lubeskiego Progamu Implantów Ślimakowych u Dzieci

18 grudnia 2024 roku w Oddziale Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie  odbyła się konferencja prasowa poświęcona uruchomionemu Lubelskiemu Programowi Implantów Ślimakowych u Dzieci.

Dzięki staraniom Kierownika Kliniki Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii Uniwersytetu Medycznego w Lublinie -  Pana dr hab. n. med. Michała Kotowskiego (Lekarza Kierującego Oddziałem Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii USzD), przy wsparciu  Jego Magnificencji - Rektora Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Pana prof. dr hab. n. med. Wojciecha Załuski oraz zaangażowaniu Dyrektora Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie - Pani dr Kamili Ćwik, został uruchomiony Lubelski Program Implantów Ślimakowych u Dzieci. Jest to jedyny tego typu kompleksowy projekt leczenia głębokich niedosłuchów u dzieci za pomocą urządzeń wszczepialnych w Polsce wschodniej.

Pierwsza operacja wszczepienia implantu ślimakowego w ramach niniejszego programu została przeprowadzona6 listopada 2024 roku przez Pana dr hab. Michała Kotowskiego wraz z zespołem Oddziału Otolaryngologii Dziecięcej, Foniatrii i Audiologii Uniwersyteckiego Szpitala Dziecięcego w Lublinie. Pierwszym pacjentem był 12 miesięczny chłopiec z wrodzonym obustronnym głębokim niedosłuchem.

Precyzyjna procedura mikrochirurgiczna polegała na umieszczeniu w obrębie kości skroniowej dziecka urządzenia, którego element jest wprowadzany do ucha wewnętrznego, czyli tzw. ślimaka. Dzięki zastosowaniu tej niedostępnej dotychczas w Polsce wschodniej metody leczenia z wykorzystaniem najbardziej zaawansowanej technologicznie protezy słuchowej, jaką jest implant ślimakowy, Pacjnet otrzymał szansę na powrót do świata dźwięków oraz na prawidłowy rozwój mowy i języka, na równi ze swoimi rówieśnikami.

Kolejnym pacjentem jest 9 miesięczny, pochodzący z Lubelszczyzny chłopiec, który również urodził się z obustronnym głębokim niedosłuchem. Procedura wszczepienia implantu ślimakowego została dla niego zaplanowana na dzień 18 grudnia 2024 roku.

Lubelski Program Implantów Ślimakowych u Dzieci obejmuje kompleksową opiekę nad dziećmi z głębokim niedosłuchem, począwszy od przeprowadzenia dogłębnych badań słuchu, kolejno przez wykonanie niezbędnych badań obrazowych (tomografia komputerowa, rezonans magnetyczny), operację chirurgiczną wszczepienia implantu ślimakowego oraz proces rehabilitacji surdologopedycznej i psychologicznej.

Program jest adresowany nie tylko dla pacjentów z Lubelszczyzny, ale również z rejonu Podkarpacia, Podlasia i pozostałych województw. Stworzenie dostępności do tej najbardziej zaawansowanej metody leczenia niedosłuchu pozwala na wyeliminowanie bądź znaczne ograniczenie, negatywnych skutków rozwojowych, komunikacyjnych, edukacyjnych, psychospołecznych, jak i ekonomicznych zaburzeń słuchu u dziecka.